Detaylı Bilimsel Program

27 MART 2019,  ÇARŞAMBA
SAAT SINIF 1  SAAT SINIF 2  SAAT SINIF 6
13:30-14:00 OKUL AÇILIŞI VE OKUL PROGRAMININ TANITIMI
Konuşmacı:
Dr. Mustafa Arıcı
14:00-15:00 EKG KURSU-1
EKG Okuma: Teorik Anlatım
Oturum Başkanları:

Dr. Alaattin Yıldız, Dr. Bülent Tokgöz Konuşmacılar:
Dr. Levent Şahiner, Dr. Cem Çöteli
14:00-17:30 TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ VE TÜRKİYE ACİL TIP DERNEĞİ ÇALIŞMA GRUBU
NEFROLOJİ HEKİMLERİNE YÖNELİK ULTRASON EĞİTİM PROGRAMI
14:00-14:30  Ultrason cihazının tanıtılması, teknik özellikler, görüntüleme prensipleri, artefaktlar
Dr. Funda K. Akarca
14:30-15:00  Renal US
Dr. Sercan Yalçınlı
15:00-15:30 TENEFFÜS 15:00-15:15 TENEFFÜS

15:30-17:00 EKG KURSU-2
Örneklerle EKG Okuma Eğitimi: Uygulama Oturum Başkanları:
Dr. Siren Sezer, Dr. Halil Zeki Tonbul Konuşmacılar:
Dr. Levent Şahiner, Dr. Cem Çöteli
15:15-15:45 Girişimsel US
Dr. Funda K. Akarca
15:45-16:15 Volüm değerlendirmede US
Dr. Sercan Yalçınlı
16:30-17:30 PRATİK
Renal US
VKİ değerlendirilmesi
Girişimsel US

 

28 MART 2019, PERŞEMBE
  SINIF 1 SAAT SINIF 2 SAAT SINIF 3
08:30-09:00 AÇILIŞ
Konuşmacı:
Dr. Kenan Ateş
09:00-09:40


09:40-10:00

PREDİYALİZ VE DİYALİZ HASTALARINDA KARDİYOVASKÜLER DEĞERLENDİRME: HANGİ TEST, HANGİ BİYOBELİRTEÇ, HANGİ İŞLEM? EN UYGUNU HANGİSİ? NASIL KARAR VERELİM?
ÖRNEK OLGULAR/SORU-CEVAP
Oturum Başkanları:
Dr. Gültekin Süleymanlar, Dr. Bülent Altun
Konuşmacılar:
Dr. Halil Yazıcı
Dr. Özgür Oto
Dr. Ekrem Bilal Karaayvaz
     
10:00-10:30 TENEFFÜS
10:30-10:45

10:45-11:30

 

MEMBRANÖZ NEFROPATİ: A’DAN Z’YE TANI VE TEDAVİ YAKLAŞIMI
ÖRNEK OLGU/SORU-CEVAP
Oturum Başkanları:
Dr. Turgay Arınsoy, Dr. Mehmet Koç
Konuşmacılar:
Dr. Savaş Öztürk, Dr. Egemen Cebeci
10:30-10:45

10:45-11:30

PREDİYALİZ VE DİYALİZ HASTASINDA
– KAŞINTI
– UYKU PROBLEMİ
ÖRNEK OLGU/SORU-CEVAP
Oturum Başkanları:
Dr. Ali Rıza Odabaş
Konuşmacılar:
Dr. Sabahat Alışır Ecder
Dr. Gülizar Manga
 11:30-11:45 TENEFFÜS
 11:45-12:30 UYDU SEMPOZYUMU
NEDEN ÖNCE LANTANYUM?
Konuşmacılar:
Dr. Mustafa Arıcı
Dr. Mehlika Öktem Boz

 12:30-13:30 ÖĞLE ARASI – YEMEK
KÜÇÜK GRUP DERSLERİ
SINIF 1 SINIF 2 SINIF 3 SINIF 4 SINIF 5 SINIF 6
13:30-15:00 GLOMERÜLONEFRİT
SINIFI
Örnek Vakalarla Sekonder Glomerüler Hastalıklar: Tanı ve Tedavi Yaklaşımı
Oturum Başkanları:
Dr. Nurhan Özdemir
Dr. Fatih Dede
Konuşmacılar:
Dr. Mustafa Güllülü
Dr. Abdulmecit Yıldız
PERİTON DİYALİZİ (PD) SINIFI
Örnek Vakalarla PD Reçetesi Nasıl Yazılır? PET Testi Nasıl Yapılır ve Yorumlanır?
Oturum Başkanları:
Dr. Taner Çamsarı
Dr. Mahmut Yavuz
Konuşmacılar:
Dr. Fevzi Ersoy
Dr. Gülay Demirtaş
HEMODİYALİZ SINIFI
Örnek Vakalarla Diyaliz Yeterliliği- Volüm Kontrolü Hipotansiyon ve Hipertansiyon
Oturum Başkanları:
Dr. Neval Duman
Dr. Tevfik Ecder
Konuşmacılar:
Dr. Ercan Ok
Dr. Aygül Çetik
HEMODİYALİZ SINIFI
Örnek Vakalarla Diyalizde Anemi Yönetimi: Demir ve ESA Tedavisi
Oturum Başkanları:
Dr. Mehmet Emin Yılmaz, Dr. Bülent Tokgöz
Konuşmacılar:
Dr. Şükrü Ulusoy
Dr. Kübra Kaynar
HEMODİYALİZ SINIFI
Örnek Vakalarla Diyalizde Kalsiyum-Fosfor-PTH ve Osteoporoz Yönetimi
Oturum Başkanları:
Dr. Galip Güz
Dr. Ali Kemal Kadiroğlu
Konuşmacılar:
Dr. Siren Sezer
Dr. Savaş Sipahi
HEMODİYALİZ HEMŞİRE SINIFI
Oturum Başkanları:
Dr. Funda Sarı
Ayten Karakoç
13:30:-14:10
İlk Hemodiyaliz Seansı: Reçetesi ve Hasta Takibi
Fatma Gedikli
14:10-14:50
AV Fistüllerde İlk Kanülasyon ve Kanülasyon Teknikleri
Harun Kanmaz
14:45-15:00
Ödüllü Bulmaca
15:00-15:30 TENEFFÜS
  SINIF 1   SINIF 2   SINIF 3
15:30-16:30 NEFROLOJİ VAKA KONSEYİ
Trombositopeni ile Gelen Akut Böbrek Yetmezliği Hastası
Oturum Başkanları:
Dr. Meltem Pekpak
Dr. Kayser Çağlar
Konuşmacılar:
Dr. Serhan Tuğlular
Dr. Ebru Aşıcıoğlu
15:30-16:30 DİYALİZ VAKA KONSEYİ
Giderek Kilo Kaybeden Diyaliz Hastası
Oturum Başkanları:
Dr. Semra Bozfakıoğlu
Dr. Ahmet Uğur Yalçın
Konuşmacılar:
Dr. Deniz Aylı
Dr. Ebru Gök Oğuz
15:30-16:30 BİLDİRİ SUNUMLARI
Oturum Başkanları:
Dr. Lütfullah Altıntepe, Dr. Savaş Öztürk
Sözlü Bildiri Sunumları İçin Tıklayınız.
16:30-16:45 TENEFFÜS
16:45-17:30 TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ DİYALİZÖRLER YARIŞIYOR YARIŞMASI
(KEYPAD EŞLİĞİNDE ÖDÜLLÜ DİYALİZ YARIŞMASI)
GÜNÜN BİRİNCİSİ ÖDÜLÜ: 1.500 TL
29 MART 2019, CUMA
  SINIF 1   SINIF 2   SINIF 3
09:00-09:40


09:40-10:00

PREDİYALİZ VE DİYALİZ HASTALARINDA DİYABET TEDAVİSİ: HANGİ İLAÇ? HANGİ İNSÜLİN? KİME? NASIL? NE ZAMAN?
ÖRNEK OLGULAR/SORU-CEVAP
Oturum Başkanları:
Dr. Ülver Derici
Dr. Yavuz Yeniçerioğlu
Konuşmacılar:
Dr. Nurhan Seyahi
Dr. Sinan Trabulus
10:00-10:30  TENEFFÜS
  SINIF 1   SINIF 2   SINIF 3   SINIF 6
10:30-11:15


11:15-12:00

YOĞUN BAKIMDA AKUT BÖBREK YETMEZLİĞİ? KİME? NE ZAMAN? NASIL RRT?
ÖRNEK OLGU/SORU-CEVAP
Oturum Başkanları:
Dr. Itır Yeğenağa
Dr. Ayhan Doğukan
Konuşmacılar:
Dr. Bülent Tokgöz
Dr. Cuma Bülent Gül
10:30-11:15


11:15-12:00

PREDİYALİZ VE DİYALİZ HASTASINDA ANTİKOAGÜLAN KULLANIMI (ESKİLER-YENİLER)
ÖRNEK OLGU/SORU-CEVAP
Oturum Başkanları:
Dr. Belda Dursun
Dr. Mürvet Yılmaz
Konuşmacılar:
Dr. Tamer Sakacı
Dr. Mustafa Sevinç
10:30-12:00

HEMODİYALİZ HEMŞİRE SINIFI
Oturum Başkanı:
Ayten Karakoç
10:30-11:00
İntradiyalitik Komplikasyonlar
Şeniz Yeniay
11:00-11:30
Hemodiyalizde Evrensel Önlemler
Aysun Ünal
11:30-12:00
Ödüllü Bulmaca

12:00-13:30 ÖĞLE ARASI-YEMEK
KÜÇÜK GRUP DERSLERİ
  SINIF 1 SINIF 2 SINIF 3 SINIF 4 SINIF 5 SINIF 6
13:30-15:00 RENAL TRANSPLANT SINIFI
Örnek Vakalarla İmmunolojik Testler ve Yorumlanması
Oturum Başkanları:
Dr. Aydın Türkmen
Dr. Hüseyin Koçak
Konuşmacılar:
Dr. Rahmi Yılmaz
Dr. Tolga Yıldırım
PERİTON DİYALİZİ (PD) SINIFI
Örnek Vakalarla Peritonit ve Kateter Enfeksiyonu
Oturum Başkanları:
Dr. Rezzan Ataman
Dr. Betül Kalender
Konuşmacılar:
Dr. Rümeyza Kazancıoğlu
Dr. Meltem Gürsu
HEMODİYALİZ SINIFI
Örnek Vakalarla Diyaliz Hastasında Ağrı Yönetimi- Kramp ve Huzursuz Bacak
Oturum Başkanları:
Dr. Gökhan Nergizoğlu
Dr. Betül Öğütmen
Konuşmacılar:
Dr. Dilek Torun
Dr. Hasan Miçozkadıoğlu
HEMODİYALİZ SINIFI
Örnek Vakalarla Diyaliz Hastasında Vasküler Giriş Yolu ve Sorunları
Oturum Başkanları:
Dr. Musa Bali
Dr. Müjdat Yenicesu
Konuşmacılar:
Dr. Oktay Oymak
Dr. Murat Sipahioğlu
HEMODİYALİZ SINIFI
Örnek Vakalarla Diyaliz Hastasında Cinsel Disfonksiyon ve Psikiyatrik Sorunlar
Oturum Başkanı:
Dr. Aykut Sifil
Konuşmacılar:
Dr. İbrahim Karayaylalı
Dr. Bülent Kaya
Dr. Şükrü Uğuz
HEMODİYALİZ HEMŞİRE SINIFI
Oturum Başkanları:
Dr. Soner Duman
Dr. Hayriye Sayarlıoğlu
13:30-14:10
Diyaliz Hastalarında Beslenme
Dr. Serap Demir
14:10-14:50
Fosfor Yönetimi ve İlaç Kullanımı
Dr. Sena Ulu
14:50-15:00
Ödüllü Bulmaca
15:00-15:30 TENEFFÜS
  SINIF 1   SINIF 2   SINIF 3   SINIF 4
15:30-16:30 NEFROLOJİ VAKA KONSEYİ
Hızlı İlerleyen Glomerülonefritli Hasta
Oturum Başkanı:
Dr.Deren Oygar, Dr. Kenan Ateş
Konuşmacılar:
Dr. Şehsuvar Ertürk
Dr. Şule Şengül
15:30-16:30 DİYALİZ VAKA KONSEYİ
Diyalizde Ateşinin Nedeni Bulunamayan Hasta
Oturum Başkanları:
Dr. Saime Paydaş
Dr. Yılmaz Selçuk
Konuşmacılar:
Dr. Nurol Arık
Dr. Ercan Türkmen
15:30-16:30 BİLDİRİ SUNUMLARI
Oturum 
Başkanları:
Dr. Eyyüp Külah
Dr. Kenan Turgutalp
Sözlü Bildiri Sunumları İçin Tıklayınız.
15:30-16:30 HEMODİYALİZ HEMŞİRE SINIFI
Örnek Vakalarla Özel Gruplarda Hemodiyaliz ve Yaşanan Zorluklar

Oturum Başkanı:
Ayten Karakoç
15:30-15:50
Çocuklarda Hemodiyaliz
Gülseren Pehlivan
15:50-16:10
Yaşlılarda Hemodiyaliz
Birgül Odabaşı Palabıyık
16:10-16:30
Gebelerde Hemodiyaliz
Sevginar Şentürk
16:30-16:45 TENEFFÜS
16:45-17:30 TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ DİYALİZÖRLER YARIŞIYOR YARIŞMASI
(KEYPAD EŞLİĞİNDE ÖDÜLLÜ DİYALİZ YARIŞMASI)
GÜNÜN BİRİNCİSİ ÖDÜLÜ: 1.500 TL
30 MART 2019, CUMARTESİ
SINIF 1   SINIF 2   SINIF 3
09:00-10:00 DİYALİZDE YAŞANAN SORUNLAR:
Oturum Başkanları:

Dr. Halil Zeki Tonbul
Dr. Zerrin Bicik Bahçebaşı
 – Geri Ödeme Sistemleri
Dr. İbrahim Akdağ
 – Diyaliz Maliyeti
 Olgun Şener
       
10:00-10:30 TENEFFÜS
10:30-11:30 NEFROLOJİ VE DİYALİZDE AKILCI İLAÇ KULLANIMI
Oturum Başkanı: 
Dr.Mustafa Arıcı
Konuşmacı: Dr. Zelal Adıbelli
       
11:30-12:30 OKULUN DEĞERLENDİRMESİ VE KAPANIŞ